Montaż okien metodą SWS

Innowacyjna technologia hermetycznego montażu okien SWS

W każdym budynku okna mają różne przeznaczenia, ale chyba główną jest ochrona wnętrza przed chłodem oraz wilgocią. Skuteczność tej bariery uzależniona jest jednak nie tylko od jakości i ceny okien, ale także od tego, jak zostały one osadzone. Najlepsze parametry okien można teraz osiągnąć, stosując zalecane metodologie ich osadzania, takich jak ciepły montaż z zastosowaniem specjalnych taśm paroszczelnych oraz paroprzepuszczalnych.

taśma paroszczelna

Co to jest ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien określany jest przez niektórych montażem warstwowym, bo wykorzystuje się przy nim aż trzy warstwy oddzielające między oknem a murem i są nimi:

  • taśma paroizolacyjna do okien
  • pianka poliuretanowa
  • taśma zewnętrzna do okien

Pianka montażowa jest sprężystym materiałem pozwalającym szczelnie wypełnić przestrzenie między ościeżem a framugą, jednak aby dobrze pełniła swoją funkcję izolatora, powinna być sucha. Ochronę przed dostępem wilgoci zapewnia jej właśnie specjalna taśma paroszczelna. Zadaniem taśmy paroizolacyjnej przyklejanej do ramy okna od strony wewnętrznej jest ochrona pianki przed przedostawaniem się do niej wilgoci z wnętrza budynku. Taśma paroprzepuszczalna montowana jest natomiast od strony zewnętrznej do framugi i jej podstawową funkcją jest zapobieganie przenikaniu wilgoci z zewnątrz.

Dlaczego montaż trójwarstwowy jest lepszy od metod tradycyjnych?

Warto zauważyć, że współczesne okna różnią się od tych używanych kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim mają one dużo niższy współczynnik przenikania ciepła (Uw), który oznacza, że mniej ciepła „ucieka” przez okno przy określonej różnicy temperatur między jego stroną wewnętrzną i zewnętrzną. Im niższy jest ten parametr, tym okno powoduje mniejsze straty, co oczywiście przekłada się później na opłaty za ogrzewanie. Energooszczędność stolarki okiennej to jednak tylko jedna strona medalu, dlatego że duże znaczenie dla ewentualnych strat ciepła ma właśnie montaż. Nawet najdroższe okno o najniższym współczynniku Uw nie będzie energooszczędne, jeśli będzie zamontowane niezgodnie ze sztuką bądź starymi metodami. Najczęstszym błędem pod tym względem jest zastosowanie jedynie pianki montażowej bez taśm. Na skutki takiego rozwiązania nie trzeba długo czekać – zimą tworząca się w naturalny sposób para wodna między oknem a murem, zawilgaca piankę, która z kolei poddana niskim temperaturom tworzy mostek termiczny, przez który bezpośrednio dochodzi do niekontrolowanej utraty temperatury. Skutkiem ubocznym takich okoliczności jest niestety rozwój grzybów i pleśni, będących przyczyną alergii u wielu osób.

Taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne chroniąc warstwę pianki przed zawilgoceniem, najskuteczniej przeciwdziałają powstawaniu mostków termicznych! Nie ma lepszych technologii, dlatego aktualnie system ciepłego montażu z zastosowaniem specjalistycznych taśm, uznawany jest za lepsze rozwiązanie w stosunku do tradycyjnych metod.

Kompletny system ciepłego montażu okien SWS

Wśród specjalistów stosujących ciepły montaż okien bardzo dobrze znana jest technologia SWS, czyli Soudal Window System. Jego nazwa pochodzi od czołowego globalnego producenta nowoczesnych i ekologicznych materiałów dla budownictwa, który opatentował już wiele kompletnych rozwiązań w tym zakresie. System SWS to nic innego, jak pełen zestaw materiałów najwyższej jakości przeznaczony do prawidłowego wykonania wielowarstwowego montażu okien. Na system ten składają się więc takie produkty jak:

  • pianka montażowa
  • taśmy paroszczelne
  • taśmy paroprzepuszczalne
  • taśmy rozprężne
  • masy uszczelniające.

Warto zaobserwować, że w tym komplecie obecne są taśmy rozprężne, które są przeznaczone do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych tworzących się pomiędzy oknem a węgarkiem (czyli występem muru wokół okna). Poliuretanowa taśma rozprężna do okien Soudaband Acryl w systemie SWS jest bardzo łatwa w zastosowaniu nawet na bardzo porowatych powierzchniach i doskonale chroni połączenia między ramą okienną a ścianą przed uciekaniem ciepła, a także od warunków atmosferycznych.

Korzyści z zastosowania wielowarstwowej techniki montażu okien

Decydując się na warstwowy montaż okien, najlepiej z kompletnym systemem materiałów takim jak SWS, można spodziewać się szeregu korzyści, które będą odczuwalne na przestrzeni wielu lat od zamontowania stolarki okiennej.

Wykorzystanie takiej technologii montażu zwiększa szczelność pomiędzy oknem a ościeżem nawet o 75% w porównaniu do sposobów tradycyjnych.

Zapewnienie suchości pianki montażowej poprzez wykorzystanie taśm paroizolacyjnych i paroszczelnych to pewna ochrona przed powstawaniem mostków termicznych, a więc także strat ciepła.

Zmniejszenie strat energii wydostającej się tą drogą, przekłada się z kolei wprost na niższe koszty ogrzewania budynku.

Dodatkowo, taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne dobrze chronią ścianę przed wnikaniem wilgoci, a więc zapobiegają wszelkim skutkom ubocznym tej sytuacji w postaci odchodzenia farby ze ścian na styku okna z murem, czy pojawienia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia pleśni.

Trójwarstwowy montaż okien to dzisiaj z pewnością najskuteczniejsza metoda szczelnego montowania okien, z której warto korzystać nie tylko w budynkach pasywnych.

Website | + posts

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *